Haberler

Yaşasın Cumhuriyet

Tarih: 03.05.2019
YAŞASIN CUMHURİYET İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri, Cumhuriyet’in 95’inci kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladı. Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki balo, İZSİAD Yönetim Kurulu ve üyelerinin yanı sıra İzmir iş ve siyaset dünyasından pek çok önemli ismi bir araya getirdi. Genel Müzik Direktörlüğü'nü Trompet Sanatçısı Uğur Sayınbatur'un üstlendiği Kültür Modern Brass Ensemble topluğu; caz, latin ve dünya müziklerinden seçme şarkılarla geceye renk kattı. Topluluk dansçılarının sergilediği vals, zeybek ve latin dansları da beğeniyle izlendi. İlelebet payidar kalacak İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, konuşmasında, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmanın önemini vurguladı; özetle şunları söyledi: “Milletimizin her bireyinin gönlüne nakış gibi işlenen Atatürk ve Cumhuriyet sevdası asla silinemez. Nesilden nesile aktarılan bu kutlu sevda sayesinde, Atatürk’ün de dediği gibi, Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Bizler gibi, çocuklarımız, torunlarımız ve onların çocukları da nesiller boyu Atatürk ve Cumhuriyet sevdalıları olarak yaşayacak ve Cumhuriyet değerlerini yaşatacaktır.”

Yenilenebilir Enerji Komisyonunun Ankara Ziyareti

Tarih: 03.05.2019
Geçtiğimiz günlerde Ankara da 11.'si düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı' na Yenilenebilir Enerji Komisyonu olarak katılımcı olduk. Fuar sonrası Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Sn. Arif Sami Seymenoğlu' nu makamında ziyaret ettik.

Kültür Sanat Komisyonu Toplantısı

Tarih: 03.05.2019
Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonumuzla birlikte @ibbmeslekfabrikasi Sn. Gökçe Başkaya'yı yerinde ziyaret ettik. Meslek Fabrikası Tanıtım ve Organizasyon Sorumlusu Betül Üney ve Meslek Fabrikası @fabrikalabizmir Atölye Sorumlusu Ceyhun Çubukcu'nun da katılımıyla hayata geçirilecek yeni projelerimiz hakkında görüştük.

Çarşamba Toplantısı Konuğu Kosgeb İzmir Kuzey Müdürü Levent Arslan

Tarih: 03.05.2019
ÇARŞAMBA TOPLANTISI'NIN KONUĞU, KOSGEB İZMİR KUZEY MÜDÜRÜ LEVENT ARSLAN OLDU... İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD), ayda bir düzenlediği Çarşamba Toplantılarının Kasım ayı konuğu, KOSGEB İzmir Kuzey Müdürü Levent Arslan oldu. İZSİAD üyesi iş insanlarının katıldığı toplantıda, Arslan, KOBİ’lere yönelik yeni teşvik uygulamaları hakkında bilgiler verdi.  Tüm destekler alınabilecek Sözlerine, önemli bir gelişme ile başlayan Arslan, “Eskiden KOBİ’lerimiz aynı anda en fazla üç destek programından yararlanabiliyordu. Artık tüm destek programlarından aynı anda yararlanabilecekler. Yeni şirket kuracak girişimcilere de 360 bin TL’ye kadar destek sağlayacağız” dedi. KOSGEB olarak beş ana başlık altında destekleri olduğunu vurgulayan Arslan, bunları, Girişimcilik; Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme; İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma; Finansman; Laboratuvar Hizmetleri olarak sıraladı. Yeni iş kuracak girişimcilere, 50 bin TL’si hibe olmak üzere 150 bin TL’ye kadar destek sağladıklarını söyleyen Arslan, faal işletmelere yönelik desteklerini ise şöyle sıraladı: 30 bin TL’ye kadar hibe kira desteği. 300 bin TL’ye kadar makine-teçhizat-donanın-hammadde-yazılım-hizmet alımı desteği. Bunun 150 bin TL’ye kadar olan kısmı geri ödemesiz. 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz personel gideri desteği. 100 bin TL’ye kadar geri ödemesiz proje geliştirme desteği. 100 bin TL’ye kadar geri ödemesiz yurtdışı tanıtım ve pazarlama; 50 bin TL’ye kadar da geri ödemesiz yurtiçi tanıtım ve pazarlama desteği. 5 milyon liraya kadar KOBİ Teknoyatırım Destek Programı’na da değinen Arslan, katma değerli ürün ve hizmet üretiminin hedeflendiği bu alanda, maksimum 36 ay sürmesi gereken projelere 5 milyon liraya kadar destek sağladıklarını ifade etti. Arslan, bu meblağın yüzde 70’inin mikro işletmeler için; yüzde 60’ının da orta ve küçük işletmeler için geri ödemesiz olduğunu vurguladı. Arslan, maksimum 5 milyon lirayı bulan bir başka desteğin de ithalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik yatırımlara verildiğini anlattı. Yerlileşmeye yüzde 90 Son olarak KOBİGEL KOBİ Gelişim Destek Programı hakkında bilgi veren Arslan, “KOBİ’lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılmasını hedefleyen bu programımız kapsamında, 300 bin TL’ye kadarki kısmı geri ödemesiz olmak üzere 1 milyon bin TL’ye kadar destek sağlıyoruz” dedi. Tüm alanlarda sağlanacak desteklerin oranının, tüm bölgelerde yüzde 75 olduğunu kaydeden Arslan, yüzde 100 yerli malı kullanımında bu oranın yüzde 90 olacağını da sözlerine ekledi.

Geleneksel 'Üyeler Buluşuyor ' Etkinliği

Tarih: 03.05.2019
İZSİAD Ailesi’nde lezzetli gece İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri, geleneksel İZSİAD Üye Buluşması’nda bir araya geldi. İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt’un sahibi olduğu Mutfak 93 Restoran’da düzenlenen geceye, sucuk-ekmek ikramı lezzet kattı.  2018’in son günlerinde, bir anlamda “2019’a da merhaba” demek istediklerini belirten Küçükkurt, “Yeni yılda bizi önemli bir yerel seçim bekliyor. Pek çok üyemiz, başta Büyükşehir olmak üzere belediye başkanlıkları için aday adayı. İZSİAD Ailesi olarak arkalarındayız. Kendilerine başarılar diliyoruz” dedi. Başkan Küçükkurt ve ardından söz alan İZSİAD Danışma Kurulu Başkanı Ayhan Baran, “2019’un kentimiz, ülkemiz ve milletimiz için barış, huzur, mutluluk, bolluk ve bereket getirmesini diliyoruz” temennisinde bulundu. İZSİAD Mobil’i indirdiniz mi? Gecede, İZSİAD Mobil aplikasyonu da tanıtıldı. İZSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Durmaz ve Danışma Kurulu Üyesi Taner Telcioğlu, uygulama hakkında bilgi verdi. İZSİAD üyeleri, App Store ya da Play Store’lardan indirebileceği uygulama ile İZSİAD’dan haberlere, etkinlik duyurularına, bildirimlere, üye ilanlarına ve dergilere cep telefonları aracılığıyla ulaşılabiliyor.

İZSİAD Gaziantep Gezisi

Tarih: 03.05.2019
İZSİAD üyeleri Gaziantep'te bir araya geldi. 

İZSİAD'lılar Mevlana Sunumunda Buluştu

Tarih: 03.05.2019
İZSİAD'lılar Mevlana sunumunda buluştu İZSİAD Üyesi Avukat Bilal Eyüboğlu, yıllardır çeşitli platformlarda yaptığı Mevlana sunumunu, bu kez İZSİAD üyeleri için yaptı. BORTAR'da düzenlenen organizasyona, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Başkanı Ayhan Baran, İZSİAD Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alaattin Yüksel ile İZSİAD üyeleri katıldı.  “Çağlara Sığmayan Bilge Mevlâna” adlı kitabı da bulunan Eyüboğlu'nun sunumu, Neyzen Volkan Yıldız'ın ney dinletisiyle başladı. Yaklaşık bir saat süren sunumda Eyüboğlu, "kültürümüzün kutup yıldızı" sözleriyle tanımladığı Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin yaşamını, felsefesini ve eserlerini anlattı. Etkinlik, soru-cevap bölümüyle son ererken; sonlanan etkinliğin ardından Başkan Hasan Küçükkurt ve Danışma Kurulu Başkanı Ayhan Baran, Bilal Eyüboğlu'na ve neyzen Volkan Yıldız'a plaketle teşekkür etti. Mevlana'nın, sadece Türk ve müslüman coğrafyasında değil, Batı dünyasında da büyük bir alim ve düşünür olarak kabul ve saygı gördüğünü vurgulayan İZSİAD Başkanı Küçükkurt, "Yaradılanı, yaradandan ötürü sevmeyi öğütleyen; din, dil, ırk ve mezhep farkı gözetmeksizin, 'Ne olursan ol, gel' diyen; 800 yıl önce içinde yaşadığı topluma barışı, hoşgörüyü, bir arada kardeşçe yaşamayı anlatan Mevlana'nın yolu ve felsefesi, bugün İZSİAD'ın da, bizlerin de yoludur, felsefesidir. Onun ilahi aşkla yaktığı sevgi ışığı, dün ve bugün olduğu gibi yarın da insanlığın pusulası olacaktır" dedi.

İZSİAD’lılar Bowling'de Buluştu.

Tarih: 03.05.2019
İZSİAD’lılar bowlingde buluştu İZSİAD’ın, üyeleri arasındaki sosyal bağları güçlendirmek amacıyla düzenlediği eğlenceli etkinliklerden biri daha gerçekleştirildi. İZSİAD’lılar, Üye İlişkileri Geliştirme ve Kazandırma Komisyonu’nun organize ettiği gecede, Folkart Towers’taki Bu Da Joy Club’da bowling oynamak için buluştu. İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Başkan Vekili Mukaddes Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ekber Durmaz ve Başak Çayır’ın da katıldığı etkinlik, birbirinden keyifli anlara sahne oldu. Gecenin sonunda, en yüksek puanları yapan üyelerimize madalya takıldı.  İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, “Bu tip sosyal etkinlikler hem stres atmayı hem de üyelerimiz arası kaynaşmayı sağlıyor. Keyifli ve eğlenceli organizasyonlarımız devam edecek. İZSİAD Ailesi’nin tüm üyelerini aramızda görmek istiyoruz” dedi. 

İZSİAD Yenilenebilir Enerji

Tarih: 03.05.2019
Yenilenebilir Enerji Komisyonumuz, Karabağlar Atatürk Meslek Teknik Anadolu Lisesine, Güneş Enerjisi Çatı Sistemi Eğitim Setlerinin kurulmasıyla ilgili çalışmalarına tüm hızıyla devam ederek @ibbmeslekfabrikasi Şube MDR. Gökçe Hanımı makamında ziyaret etti.

Bu Toplumda Onlarda Var

Tarih: 03.05.2019
Bu toplumda onlar da var! İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi. İZSİAD Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu’nun girişimiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Meslek Fabrikası ve yine Büyükşehir’e bağlı Engellş Hizmetleri Şube Müdürlüğü el ele verdi; merkez bünyesindeki engelli öğrenciler için “seramik atölyesi” gerçekleştirildi.  Meslek Fabrikası’ndaki ilk ders, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Öğrenciler, kendilerine dağıtılan seramik çamuru ile kupa, vazo, saksı gibi objeler yapmayı öğrendi. İZSİAD Üyesi Heykeltıraş Harun Atalayman ile seramik eğitmenleri Canan Aydoğan ve Zeynep Çakar’ın gözetimlerindeki derste; İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Meslek Fabrikası Şube Müdürü Gökçe Başkaya, İZSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Oltulu ve İZSİAD Üyesi Nazım Özer de öğrencilere eşlik etti. “Hepsi bizim çocuğumuz” Amaçlarının, engelli öğrencilerle bir araya gelmek, onların sosyal yaşamlarına katkı vermek ve sosyalleşmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Başkan Küçükkurt, “Engelli ya da engelsiz, hepsi bizim çocuklarımız. Hepsi de eşit imkanlara sahip olmalı ve her alanda eşit derecede yer almalı. Bugün, engelli çocuklarımızın gülümsemeleri, gözlerinde gördüğümüz mutluluk pırıltıları bizi de çok mutlu etti. İZSİAD olarak, engelliler için farkındalık yaratma çabalarımız devam edecek. Çünkü bu toplumda engelliler de var” dedi.  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSİAD işbirliğiyle açılan Seramik Atölyesi, haftada bir ders olmak üzere iki ay sürecek.