Faaliyetler

Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı

Tarih: 17.04.2019

İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi:  

“iş adamları” gitti “iş insanları” geldi

 

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), toplumsal cinsiyet eşitliği adına dernek isminde değişiklik yaparak “iş adamları” yerine “iş insanları” tabirini getirdi. Olağan üstü genel kurulda İZSİAD kısaltması aynı kalırken, derneğin açılımı oy birliği ile İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği oldu.

Kadının Türkiye’de bir var olma mücadelesi verdiğini söyleyen İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Ancak şeklen de olsa iş derneklerinin isimlerinde kadını yok sayan iş adamı ibaresinin değişmesi gerektiğini hep düşündük. Kadınlarımıza bir çok toplumdan daha önce Ulu Önder Atatürk tarafından haklarının teslim edildiğini düşünürsek, bugün başta parlamento olmak üzere kadın temsiliyeti son derece düşük kaldı. Bu anlamda bu isim değişikliklerinin kadın mücadelesine destek olacağını düşünüyor ve destekliyorum” dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin özellikle günümüz Türkiye şartlarında ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, 2013 yılında Türkiye’de hiçbir derneğin gündeminde bu konu yokken genel kurulda bu girişimi başlattıklarını belirterek, “Ancak o gün derneğimizin kısaltması olan İZSİAD’ın da değiştirilmesi gerektiği düşünüldü ve bu değişikliğin derneğin marka değerine zarar vereceği düşüncesiyle bu değişiklik yapılamamıştı. Ancak kısaltmaların aynı kalarak isim değişikliği yapılabilmesi üzerine öncü olduğumuz bu konuyu tekrar gündemimize taşıdık” dedi.

Divan kadınların

Yapılan olağan üstü genel kurulda divan başkanlığı ve katipliğine oy birliği ile üç kadın önerilirken Divan başkanlığı görevine Nilhan Antitoros, katipliklere ise Banu Gençkan ve Sema Özay seçildi.

Tek gündemle toplanan genel kurulda üyeler bu değişikliğin yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Kadın üye oranının İZSİAD’da bir çok dernekten fazla olduğuna işaret eden üyeler, bu değişiklikle şeklen de olsa kadını yok sayan iş adamları ibaresi yerine iş insanları tabirinin gelmesinden mutlu olduklarını vurguladılar.

Oy birliği ile kabul edilen bu değişiklik ile derneğin adı İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) oldu.