Faaliyetler

Komisyon Toplantıları

Tarih: 06.05.2019
Komisyon toplantılarının gündem olduğu takdirde prensip olarak üç ayda bir ve karşılıklı görüşmeler sonunda toplanmasına karar verilmiştir.

Üye Firma Ziyaretleri

Tarih: 06.05.2019
Üyelerarası ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla düzenlediğimiz "Üye Firma Ziyaretleri'nin amacı üye ilişkilerinin güçlendirilmesi ve birbirleri arasındaki ticari ilişkilerin sağlanması, ziyaret edilen firma tarafından ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilerin aktarılmasıdır. Ziyaret çok sayıda İZSİAD üyesi ve yerel basının katılımı ile yapılmaktadır.

Çarşamba Toplantısı - Şerife İnci

Tarih: 17.04.2019
İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) tarafından düzenlenen Çarşamba Toplantıları’nın bu ayki konuğu Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) Kurucu Başkanı Şerife İnci Eren oldu. TAİDER ve Aile İşletmeleri konulu bir sunum yapan Şerife İnci Eren, dünyada aile işletmelerinin kurumsallaşma oranları ve ülkemizdeki aile işletmelerinin kurumsallaşmaya yaklaşımı açısından durumunu anlattı.  Toplantının açılış konuşmasını yapan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçürkkurt, ülkemizdeki bir çok büyük kuruluşun aile işletmesi olduğunu ve aile işletmelerinin özellikle üçüncü kuşaktan sonrasına taşınmakta güçlük çektiğini belirterek, “Bu anlamda TAİDER önemli bir misyonu yerine getirerek kurumsallaşma yolunda adım atmak isteyen aile işletmelerine hem eğitim hem rehberlik hizmeti veriyor. Bugün de burada TAİDER’in kurucusu aynı zamanda İnci Holding ikinci kuşak temsilcilerinden Şerife İnci Eren’i konuk ediyoruz” diye konuştu. Özellikle Şerife İnci Eren’in dünyadan verdiği örneklerle beraber kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atmış olan kendi aile işletmesi İnci Holding hakkında verdiği bilgilerin önemine dikkat çeken Küçükkurt, “İnanıyorum ki bu toplantıdan sonra benim de üye olduğum TAİDER’e yeni üyeler dahil olacak. TAİDER’in bu yolda verdiği eğitim, seminer ve toplantılar son derece faydalı” dedi. Türkiye’de oran yüzde 4 Yaptığı sunumda dünyadaki aile işletmelerinin kurumsallaşma oranlarından bahseden TAİDER Kurucu Başkanı Şerife İnci Eren, dünyada bir çok ülkenin bu konuya bizlerden çok daha önce kafa yormaya başladığını ifade etti. Aile şirketlerinin üçüncü kuşak sonrasına taşınma konusunda ülkemizdeki oranın yüzde 4 olduğunu ifade eden Eren, “Ancak bu düşük oran yanıltmasın. Dünyada da yüzde 4, yüzde 6, yüzde 8 gibi rakamlar da çok. Bu konuya emek verirseniz sonuç alabiliyorsunuz” dedi. Halka açılan şirketlerin kurumsallaşmayı oturttuğunu söyleyen Eren, “Almanya’ya da halka açılan şirket sayısı çok fazla olduğu için kurumsallaşma konusu aile şirketlerinin ana gündem maddesi oluyor ve bu konuya fazlasıyla eğiliyorlar. Bizim ülkemizde de TAİDER bu konuda çaba gösteren, emek koyan aileleri, aile temsilcilerini bir araya getirerek eğitimler, çalışmalar, yol haritaları çıkarıyor, fikir alışverişi yapmaları yönünde bir platform oluşturuyor” diye konuştu.  

Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı

Tarih: 17.04.2019
İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi:   “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi   İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), toplumsal cinsiyet eşitliği adına dernek isminde değişiklik yaparak “iş adamları” yerine “iş insanları” tabirini getirdi. Olağan üstü genel kurulda İZSİAD kısaltması aynı kalırken, derneğin açılımı oy birliği ile İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği oldu. Kadının Türkiye’de bir var olma mücadelesi verdiğini söyleyen İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Ancak şeklen de olsa iş derneklerinin isimlerinde kadını yok sayan iş adamı ibaresinin değişmesi gerektiğini hep düşündük. Kadınlarımıza bir çok toplumdan daha önce Ulu Önder Atatürk tarafından haklarının teslim edildiğini düşünürsek, bugün başta parlamento olmak üzere kadın temsiliyeti son derece düşük kaldı. Bu anlamda bu isim değişikliklerinin kadın mücadelesine destek olacağını düşünüyor ve destekliyorum” dedi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin özellikle günümüz Türkiye şartlarında ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, 2013 yılında Türkiye’de hiçbir derneğin gündeminde bu konu yokken genel kurulda bu girişimi başlattıklarını belirterek, “Ancak o gün derneğimizin kısaltması olan İZSİAD’ın da değiştirilmesi gerektiği düşünüldü ve bu değişikliğin derneğin marka değerine zarar vereceği düşüncesiyle bu değişiklik yapılamamıştı. Ancak kısaltmaların aynı kalarak isim değişikliği yapılabilmesi üzerine öncü olduğumuz bu konuyu tekrar gündemimize taşıdık” dedi. Divan kadınların Yapılan olağan üstü genel kurulda divan başkanlığı ve katipliğine oy birliği ile üç kadın önerilirken Divan başkanlığı görevine Nilhan Antitoros, katipliklere ise Banu Gençkan ve Sema Özay seçildi. Tek gündemle toplanan genel kurulda üyeler bu değişikliğin yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Kadın üye oranının İZSİAD’da bir çok dernekten fazla olduğuna işaret eden üyeler, bu değişiklikle şeklen de olsa kadını yok sayan iş adamları ibaresi yerine iş insanları tabirinin gelmesinden mutlu olduklarını vurguladılar. Oy birliği ile kabul edilen bu değişiklik ile derneğin adı İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) oldu.  

İZSİAD TSM Korosu

Tarih: 19.03.2019
İZSİAD Türk Sanat Müziği Korosundan Muhteşem Konser ''Hüner Coşkuner’den İZSİAD üyelerine müzik ziyafeti'' İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Türk Sanat Müziği Korosu, muhteşem bir konser ile izleyenleri büyüledi. Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde TSM Sanatçısı Hüner Coşkuner’in konuk sanatçı olarak katıldığı ve büyük ilgi gören gecede İZSİAD üyeleri müzik ziyafeti çekti. Şef Engin Karadağ yönetimindeki İZSİAD’lı kadınlardan oluşan koro 70’li yılların birbirinden güzel şarkılarını seslendirdi. Gecede sahne alan Hüner Coşkuner ise İzmir’de bulunmaktan büyük keyif aldığını belirterek, Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. Birçok şarkısını izleyicilerle birlikte söyleyen Coşkuner’e programın sonunda İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt teşekkür plaketi ile çiçek takdim etti. İZSİAD’lı kadınların büyük bir emek harcayarak bu geceye hazırlandıklarını belirten Küçükkurt, bütün kadınlara teşekkür etti. İZSİAD’lı kadınlar solo performansları ile de izleyenlerin takdirini toplarken, geceyi izleyenlerle birlikte söyledikleri İzmir Marşı ile kapattılar.    

İZSİAD Ailesi’nin Lezzetli Gecesi Sucuk-Ekmek

Tarih: 07.02.2019
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleri, geleneksel İZSİAD Üye Buluşması’nda bir araya geldi. İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt’un sahibi olduğu Mutfak 93 Restoran’da düzenlenen geceye, sucuk-ekmek ikramı lezzet kattı.      

Bu Toplumda Onlarda Var!

Tarih: 01.02.2019
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekledi. İZSİAD Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu’nun girişimiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Meslek Fabrikası ve yine Büyükşehir’e bağlı Engellş Hizmetleri Şube Müdürlüğü el ele verdi; merkez bünyesindeki engelli öğrenciler için “seramik atölyesi” gerçekleştirildi.  Meslek Fabrikası’ndaki ilk ders, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Öğrenciler, kendilerine dağıtılan seramik çamuru ile kupa, vazo, saksı gibi objeler yapmayı öğrendi. İZSİAD Üyesi Heykeltıraş Harun Atalayman ile seramik eğitmenleri Canan Aydoğan ve Zeynep Çakar’ın gözetimlerindeki derste; İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Meslek Fabrikası Şube Müdürü Gökçe Başkaya, İZSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Oltulu ve İZSİAD Üyesi Nazım Özer de öğrencilere eşlik etti. “Hepsi bizim çocuğumuz” Amaçlarının, engelli öğrencilerle bir araya gelmek, onların sosyal yaşamlarına katkı vermek ve sosyalleşmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Başkan Küçükkurt, “Engelli ya da engelsiz, hepsi bizim çocuklarımız. Hepsi de eşit imkanlara sahip olmalı ve her alanda eşit derecede yer almalı. Bugün, engelli çocuklarımızın gülümsemeleri, gözlerinde gördüğümüz mutluluk pırıltıları bizi de çok mutlu etti. İZSİAD olarak, engelliler için farkındalık yaratma çabalarımız devam edecek. Çünkü bu toplumda engelliler de var” dedi.  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSİAD işbirliğiyle açılan Seramik Atölyesi, haftada bir ders olmak üzere iki ay sürecek.

İZSİAD'lılar Mevlana sunumunda buluştu

Tarih: 08.01.2019
İZSİAD Üyesi Avukat Bilal Eyüboğlu, yıllardır çeşitli platformlarda yaptığı Mevlana sunumunu, bu kez İZSİAD üyeleri için yaptı. BORTAR'da düzenlenen organizasyona, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Başkanı Ayhan Baran, İZSİAD Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alaattin Yüksel ile İZSİAD üyeleri katıldı.  “Çağlara Sığmayan Bilge Mevlâna” adlı kitabı da bulunan Eyüboğlu'nun sunumu, Neyzen Volkan Yıldız'ın ney dinletisiyle başladı. Yaklaşık bir saat süren sunumda Eyüboğlu, "kültürümüzün kutup yıldızı" sözleriyle tanımladığı Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin yaşamını, felsefesini ve eserlerini anlattı. Etkinlik, soru-cevap bölümüyle son ererken; sonlanan etkinliğin ardından Başkan Hasan Küçükkurt ve Danışma Kurulu Başkanı Ayhan Baran, Bilal Eyüboğlu'na ve neyzen Volkan Yıldız'a plaketle teşekkür etti.  Mevlana'nın, sadece Türk ve müslüman coğrafyasında değil, Batı dünyasında da büyük bir alim ve düşünür olarak kabul ve saygı gördüğünü vurgulayan İZSİAD Başkanı Küçükkurt, "Yaradılanı, yaradandan ötürü sevmeyi öğütleyen; din, dil, ırk ve mezhep farkı gözetmeksizin, 'Ne olursan ol, gel' diyen; 800 yıl önce içinde yaşadığı topluma barışı, hoşgörüyü, bir arada kardeşçe yaşamayı anlatan Mevlana'nın yolu ve felsefesi, bugün İZSİAD'ın da, bizlerin de yoludur, felsefesidir. Onun ilahi aşkla yaktığı sevgi ışığı, dün ve bugün olduğu gibi yarın da insanlığın pusulası olacaktır" dedi.  

Başarı Hikayeleri Sohbetleri - Ali KARA

Tarih: 29.04.2021
Ektam Makine A.Ş’de ve İZSİAD’ta Yönetim Kurulu Üyesi olan Sn. Ali Kara, iş yaşamındaki başarılarını ve deneyimlerini 13 Mayıs 2020 tarihinde İZSİAD Üyeleri ile paylaştı.